Верховна Рада прийняла закон про держзакупівлі

Верховна Рада прийняла в цілому Закон «Про здійснення державних закупівель» (реєстр. N4587).

За таке рішення з другої спроби проголосували 226 народних депутатів. Партія регіонів і комуністи не голосували. Батьківщина дала 73 голоси, УДАР — 31, фракція Економічний розвиток — 28, Суверенна Україна — 31 голос,позафракційні — 30.

Закон прийнято без норми про електронні торги. Депутати планують розробити окремі законопроекти, де буде прописано норми про електронні аукціони  і спеціальні товари (паспорта і т.д.) і внести їх до парламенту найближчим часом.

Виступаючи в парламенті, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк зазначив, що головною метоюнового закону є зробити держзакупівлі прозорими, відкритими і конкурентними. За словами прем’єра, закон поширюється на всі компанії, де держава володіє 50% і однією акцією. Він вважає, що це дозволить контролювати всі закупівлі в енергетичній сфері.Також закон фактично усуває закупівлі «у одного учасника».
Нагадаємо, раніше громадські організації звернулися до влади з вимогою не допустити потрапляння корупційних схем в новий закон про держзакупівлі. Йшлося саме про електронні аукціони. «Намагаючись зірвати його швидке прийняття, окремі представники фракції Партії регіонів виступають за збереження в новій редакції закону ідеї електронних аукціонів (ця норма скасовується в урядовому законопроекті). Мовляв, саме вони забезпечать справжню відкритість і прозорість. Ми вважаємо своїм обов’язком поінформувати громадськість про те, що законодавчі положення щодо е-аукціонів в поточній редакції тендерного закону при правлінні Віктора Януковича були запозичені з законодавства Росії. Вони прямо суперечать стандартам Європейського Союзу і нічого не сприяють відкритості процесів закупівель» , — зазначали представники антикорупційних громадських організацій. Експерти також підкреслюють, що в умовах тотального дефіциту фінансування на сьогодні сумнівним залишається технічна готовність органів влади України до переходу на е-аукціони. «У разі негайного впровадження е-аукціонів фактичними операторами електронних майданчиків можуть стати російські компанії (їх дочірні підприємства або негласно контрольовані компанії в Україні). Останніми роками вони активно лобіюють ці норми в Україні», — заявляли представники антикорупційних організацій.

Урядовий законопроект про державні закупівлі (у редакції від 18 березня) підтримали представництва ЄС та Світового Банку в Україні. Експерти ЄС відзначають, що законопроект «містить важливі кроки на шляху до якіснішого наближення до вимог ЄС». Окрім скорочення винятків, вони вітають те, що «проект виправляє один з найбільших недоліків законодавства, а саме — заміну поняття «замовники». На їх думку, «нові елементи цього визначення відображають функціональний підхід, запроваджений в Директивах ЄС щодо державних закупівель, в якому до відома приймаються відповідні функції замовника, а не джерело фінансування».

Як відомо, сфера держзакупівель в Україні є однією з найкорупційниших. З 2010 року стали широко використовуватися тіньові схеми в розподілі бюджетних коштів. Для цього створювалися непрозорі процедури проведення тендерів, «фірми-прокладки» для накручування ціни, закупівля часто проводилася в одного учасника і т.д. Останнім часом проводилися закупівлі без тендера, а загальний обсяг коштів, зафіксований у тендерних договорах в 2013 році, склав 185 млрд.грн.

 
Статья прочитана раз(a).
 

Оставьте свой отзыв!

Вы должны быть авторизированы чтобы оставлять комментарии.